Helsingin kaupunginkirjaston lukuvinkkinä 4.–6.-luokkalaisille Jani Kaaron Maailman pahimmat paikat (Into, 2024). Lasten tietokirjan on kuvittanut Jussi Kaakinen.
Jani Kaaron Maailman pahimmat paikat on riemastuttavasti kuvitettu kirja, joka vie kierrokselle maailman pahimpiin paikkoihin, olivat ne sitten maapallolla, omassa aurinkokunnassamme tai vielä kauempana.
Kirjassa esitellään kymmeniä hurjia kolkkia. Yhdessä puhaltaa niin kuuma tuuli, että siellä palaisi tuhkaksi sekunnissa, toisessa tukalassa paikassa niskaan sataisi kuumaa metallia. Entä mitä olisi vastassa valtamerien syvyyksissä tai Jupiterin Io-kuun tulivuorten lähettyvillä? Vaikka paikat ovat pahoja, on samalla kiehtovaa ajatella, että sellaisia on olemassa! (Tekstin lähde: Into)
Helsingin kaupunginkirjaston ammattilaiset vinkkaavat sinulle kiinnostavia lasten- ja nuortenkirjoja. Vinkit on tarkoitettu käytettäviksi niin kouluissa kuin kodeissakin. Poimi lukuvinkit ja vinkkaa kirjoja ja videoita eteenpäin!
Vinkkivideot on tuottanut Helsingin kaupunginkirjasto, ja Kirjastokaista toimii niiden julkaisijana. Videot on julkaistu syyslukukauden alkaessa 2026.
Tekstitys on tehty tekoälyavusteisesti.
Lisätietoja:
Kaikki Helsingin kaupunginkirjaston vinkkivideot 2026
Lisää lukuvinkkivideoita nuorille
Lisää lukuvinkkivideoita lapsille
Teos Sivupiirissä
Vinkkari: Linnea Peurakoski
Kuvaus ja editointi: Niko Sihvonen
Tuotanto: Helsingin kaupunginkirjasto, 2026
Tagit
Voit vapaasti jakaa, upottaa ja näyttää Kirjastokaistan ohjelmia. Ohjelmia saa käyttää Creative Commons -lisenssillä CC BY-NC-SA.