Helsingin kaupunginkirjasto vinkkaa: Malin Klingenberg – Tasangon tyttäret

Helsingin kaupunginkirjaston lukuvinkkinä Malin Klingenbergin Tasangon tyttäret (Kustantamo S&S, 2024). Teos on varhaisnuorille suunnatun Gibatin tarinoita -fantasiatrilogian avaus. Kirjan on suomentanut Outi Menna.

Siskokset Saba ja Sarina elävät isänsä Loten johtaman nomadiklaanin kanssa Gibatin tasangoilla. Äiti on kuollut jo kauan sitten, eikä isä tunnu välittävän tytöistä. Mutta heillä on toisensa ja aavikko, jolla voi viilettää hevosten selässä. Silloin, tuuli hiuksissaan, Saba ja Sarina eivät kaipaa mitään.
Kun Lote myy yhden klaanin lapsista rikkaan ohikulkijan palvelijaksi, Sabaa ja Sarinaa alkaa pelottaa. Ja kun he kuulevat toisen klaanin pojalta, Alvelta, mitä kaikkea aikuiset ovat heiltä salanneet ja millaisia voimia heidän omaan sisimpäänsä kätkeytyy, sisarukset tajuavat, että he voivat olla todellisessa vaarassa. Moni muukin kuin Lote toivoo, etteivät Gibatin lapset koskaan saa tietää, keitä he todella ovat.
Tasangon tyttäret kertoo rohkeudesta nousta aikuisten tylyä maailmaa vastaan, ystävyydestä, perhesiteistä ja oman voiman löytämisestä. Teos avaa upean Gibatin tarinoita -fantasiatrilogian. (Tekstin lähde: Kustantamo S&S)

Helsingin kaupunginkirjaston ammattilaiset vinkkaavat sinulle kiinnostavia lasten- ja nuortenkirjoja. Vinkit on tarkoitettu käytettäviksi niin kouluissa kuin kodeissakin. Poimi lukuvinkit ja vinkkaa kirjoja ja videoita eteenpäin!

Vinkkivideot on tuottanut Helsingin kaupunginkirjasto, ja Kirjastokaista toimii niiden julkaisijana. Videot on julkaistu syyslukukauden alkaessa 2026.

Tekstitys on tehty tekoälyavusteisesti.

Lisätietoja:
Kaikki Helsingin kaupunginkirjaston vinkkivideot 2026
Lisää lukuvinkkivideoita nuorille
Lisää lukuvinkkivideoita lapsille
Teos Sivupiirissä

Vinkkari: Sini Helminen
Kuvaus ja editointi: Niko Sihvonen
Tuotanto: Helsingin kaupunginkirjasto, 2026

Kommentoi