”Saduista someen – Lasten- ja nuortenkirja mediassa” -seminaarissa kuultiin paneelikeskustelu, jossa pohdittiin järjestökentän toimintaa, onnistumisia, haasteita, mahdollisuuksia ja tulevaisuuden haaveita. Keskustelun veti FT, lasten- ja nuortenkirjallisuuden tutkija Myry Voipio. Keskustelu käytiin suomeksi ja ruotsiksi.
Paneelikeskusteluun osallistuivat:
– Henrika Andersson, puheenjohtaja (ordförande), FIBUL
– Asta Boman, toiminnanjohtaja, Kuvittajat ry
– Emmi Jäkkö, toiminnanjohtaja, Lukukeskus
– Ilmi Villacís, toiminnanjohtaja, Kirjailijaliitto
Tallenne on seminaarista, joka järjestettiin Pohjoismaisessa kulttuuripisteessä 7.11.2025. IBBY Finlandin, Pohjoismaisen kulttuuripisteen ja Kirjastokaistan seminaari nosti vuonna 2025 esiin lasten- ja nuortenkirjallisuuden kentän yhteiskunnallisena toimijana. Seminaari oli suunnattu lasten- ja nuortenkirjallisuusalan ja kasvatuksen ammattilaisille, aiheesta kiinnostuneille sekä lapsiperheiden vanhemmille.
Lisätietoja:
Kaikki Saduista someen -seminaarin videot
Lukemisen edistämiseen liittyviä ohjelmia Kirjastokaistalla
Stream: Joonas Nevalainen ja Jonne Taipale
Tuottaja: Riitta Taarasti
Tuotanto: Kirjastokaista, 2025
Tagit
Voit vapaasti jakaa, upottaa ja näyttää Kirjastokaistan ohjelmia. Ohjelmia saa käyttää Creative Commons -lisenssillä CC BY-NC-SA.